Nedir Ramazan?

Nedir Ramazan?

1) Şafağı bekleyenler, işlediği günahtan dolayı utanan yüzler ve hayata yeniden başlamak isteyenler için bir fırsattır Ramazan.

2) Karanlığa mahkûm olana ışık, tövbe etmek isteyene bir çağrı ve ümitsizlik bataklığında bocalayana bir yardım elidir Ramazan.

3) İmsak vaktinden iftara başlı başına koca bir rahmet, tefrit ve ifrat arasında sabit bir dengedir Ramazan.

4) Güzelliklerin çoğaldığı, insanların insanlığı bir kez daha hatırladığı ve îsârın tekrardan hayata geçirildiği kutlu bir aydır Ramazan.

5) Mazlum coğrafyaların çocuklarının güldüğü, çoğu zaman yiyecek bir şey bulamayanların az da olsa karınlarının doyduğu, hüzün ve sevinç arasında gelgitlerin yaşandığı, şefkat dolu bir aydır Ramazan.

 6) Ayrı duran, tefrika halinde olan Müslümanların kenetlendiği, ruhların Tevhid ile tekrardan yüceltildiği ve kâfire karşı izzetli bir duruşun sergilendiği, cihad yüklü bir aydır Ramazan.                                                                                                                                     

7) Milyonlarca insanın Allah-u Ekber nidasını aynı anda beklediği ve hep beraber o nida ile dirildiği, iman yüklü bir aydır Ramazan.

8) Sayılı günler içerisinde umuda doğru yapılan bir yolculuk ve gönüllerinde En Sevgili’nin hasretini taşıyanlar için bir kavuşma ayıdır Ramazan.

9) İnsanların duâ duâ yakardığı, duâların asla geri çevrilmediği ve kulun acziyetini bir kez daha hatırladığı uyarıcı bir aydır Ramazan.

10) Unutulmuş değerleri canlandıran; dünyanın özlemle beklediği o güneşi, batmayacak olanı, biraz daha yakın kılan renkli bir aydır Ramazan.

 Söz&Kalem - Ahmet Karadeniz

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ