Çözümü Bulanamayan Dert: Kopya

Çözümü Bulanamayan Dert: Kopya

Hiç kopya çektiniz mi? Bu soruya şöyle cevap verildiğini duyar gibiyim “Ben kopya çekmezdim sadece kopya verirdim.” Tabi etrafınızda bu cevaba “Bunu külahıma anlat” diyen de çok olur herhalde J Okul yıllarında en çılgın ve garip fikirler kopya esnalarında oluşurdu. Örneğin; Hindistan da 2015 yılında milyonlarca öğrencinin girdiği 10. sınıf bitime sınavında, Veliler ve öğrenciler okul duvarlarına tırmanarak kopya vermeye çalışmışlardı Bihar eyaletinde yaşanan bu olayla ilgili yaklaşık 300 kişi tutuklanmış, en az bin öğrenci okuldan atılmıştı. Kopya çekmek için her çılgınlığa başvuran öğrencilerin karşısında her daim buna itiraz eden ve “la” diyerek bu akıma dur diyen Külyutmaz hocalar olmuştur elbette. Peki, kopyaya engel olmak isteyen eğitimciler acaba nasıl çılgın fikirler ortaya koyabiliyor? İşte bu çılgın fikirlerden biri:

Yer acayip şeyler ülkesi Hindistan. Bir okulda öğrencilerin kopya çekmesini engellemek için çok acayip ve bir o kadarda çağdışı bir yöntem denendi. Öğretmenler, kimya sınavında öğrencilerin kopya çekmelerini önlemek için kafalarına koli geçirdi

Habere göre Karnataka eyaletindeki Bhagat Pre-University College'ın idari sorumlularından M.B. Satish, kendi geliştirdiği sıra dışı kopya önleme yöntemi için "Başka yerlerde yapıldığını duyduktan sonra deneme için biz de yaptık" dedi. İşi acayip kılan diğer şey bu yöntemin başka yerlerde denenmiş olması J

 Satish, öğrencilerin bir tarafı açık kolileri başlarına kendi rızalarıyla geçirdiğini öne sürerek "Hiçbir zorlama yoktu. Zaten fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi bazı öğrenciler takmıyor. Takanların bazıları da 15-20 dakika sonra çıkardı. Bir saat sonra da biz tüm öğrencilerden kolileri çıkarmasını istedik" diye konuştu.

 Hindistan medyasında yer alan haberlere göre, eyalet yetkilileri fotoğrafların sosyal medyaya düşmesinden sonra sınav sürerken okula giderek duruma müdahale etti.

 Eyaletin Orta Eğitim Dairesi Müdür Yardımcısı S.C. Peerjade, uygulamayı "insanlık dışı" diye niteledi.

Peerjade şunları söyledi:

"Mesajı alınca hemen okula gittim. Okul yönetimine bunu derhal durdurmaları talimatını verdim. Bu emri veren okul yönetimi için disiplin soruşturması başlattık."

Okul yönetimi sonradan internette viral olan ve tepki çeken fotoğraflar için özür diledi.

Bu acayip yöntemden sonra akla şu soru gelmiyor değil: Acaba bu yöntemle öğrencilerin kopya çekmelerini engelleyebildiler mi?

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ