Acayip Şeyler: Düşün Artık Yakamızdan

Acayip Şeyler: Düşün Artık Yakamızdan

Hatırlarsanız birkaç ay önce yine bu sayfada “Allah Kimseye Çektirmesin” başlığı ile Hindistan’da ağzından 526 diş çıkarılan çocuğun acayip hikâyesini yazmıştık. Bununla beraber toplum olarak hatta insanlık olarak hep birlikte çektiğimiz bu diş ağrılarından dert yanmıştık. Fakat gün geçmiyor ki yeni bir ‘diş’ vakası yaşamayalım. Sanki dişlerimiz insanlığa karşı gardını almış sağ ve sol kroşelerle bizleri yıkmaya çalışan rakip boksör gibi üzerimize üzerimize geliyorlar.

Şimdi diyeceksiniz ki yine ne oldu. Buyurun söyleyelim ne oldu diye söyleyelim ki dişlere haksızlık ediyorsunuz deyip bizi eleştirenler ne demek istediğimizi iyi anlasın. Haber şu:

“Çin’in Harbin şehrinde bir adam, 20 yıl boyunca hiç farkına varmadan burnundaki dişle yaşadı. Geçirdiği gribin ardından solunum güçlüğü gibi şikâyetleri ortaya çıkan adamın çocukken yaşadığı bir kaza nedeniyle bu duruma düştüğü ortaya çıktı. Daily Mail’de yer alan habere göre, 30 yaşındaki Zhang Binsheng, üç aydır yaşadığı ciddi burun tıkanıklığı ve solunum problemi şikâyetlerinin artması üzerine geçen hafta doktora başvurdu.

Röntgen çeken doktorlar Zhang’ın burun boşluğunda şüpheli bir pıhtıya rastladı. Daha sonra bunun bir diş olduğu anlaşıldı. Hastanın 1999 yılında 10 yaşındayken bir alışveriş merkezinin üçüncü katından düştüğü ve iki dişini kaybettiği ortaya çıktı. Kazanın ardından doktorlar sadece bir dişi bulurken, kayıp olan dişin buruna geçtiği ve vücut yabancı bir madde gibi algılamadığı için orada kök saldığı tespit edildi.

O dönemde burnunda bir rahatsızlık hissetmeyen Zhang’ın şikâyetleri üç ay önce geçirdiği gribin ardından başladı. Nefes almakta güçlük çeken, uyku sorunu yaşayan Zhang, hiç gitmeyen bir çürük kokusu da duymaya başladı. Yaklaşık yarım saat süren operasyon sonunda burnundaki bir santimetrelik dişten kurtulan Zhang’ın durumunun normale döndüğü belirtildi.”

Evet, sizde görüyorsunuz yani ağzından 526 diş çıkan, dişleri üstüne diş çıkan, dilinde diş çıkan ve bunların birçok farklı bileşenleri derken şimdi de burnunda diş çıkan adamı gördük. Yok arkadaş bu dişlere ve diş ağrılarına bir çare bulunmalıdır. Teknoloji bu kadar ilerledi, uzayda hayatı aranmanın derdine düştük ama bu diş ağrılarına bir çare bulamadık kardeşim. Bence insanlık bu soruna bir çare bulmalı, hiç yoksa bir yıl sonraya verilen diş randevularına bir çare bulunmalı J

Söz&Kalem  - Yusuf İslam Demir

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ