Acayip Şeyler: 10 Yaşındaki Deha

Acayip Şeyler: 10 Yaşındaki Deha

Birçoğumuz küçüklüğümüzden beridir eğitim öğretim sürecinin içindeyiz. Eskiden 7 yaşında ilkokula başlıyorduk ancak şimdilerde bu rakam daha düşük seviyelerde. Ortaokul, lise, üniversite derken hayatın büyük bir bölümünü okumakla geçiriyoruz. Üniversiteyi bitirdiğimizde tabi uzatma evreleri olmasa yaşımız 23-24’ü buluyor. Bazı arkadaşlarımızın üniversiteden daha erken nasıl mezun olabilirim diye düşündüklerini duyar gibiyim ancak bu konuyla çok uğraşmayın bence aksine siz siz olun daha erken bitirmek yerine vaktinde nasıl bitiririm onu düşünün zira artık okulu uzatan uzatana J

Size 10 yaşında bir çocuğun üniversiteden hem de mühendislik fakültesinden mezun olduğunu söylesem muhtemelen hepinizin tepkisi “Hadi canım, bizimle dalga mı geçiyorsun” şeklinde olur ama gerçekten çok ciddiyim. Hem zaten biz bu sayfaya boşuna acayip şeyler demedik yani. Laurent Simons biz daha okumayı-yazmayı sökmeye çalıştığımız, çarpım tablosunu ezberleyemediğimiz için öğretmenden fırça yediğimiz yaşta üniversite sıralarında oturuyor. Üniversite sıralarında oturan bu çocuğu görenler onu öğretim üyelerinden birinin çocuğu sanıyor ama bu çocuk, önümüzdeki günlerde lisans eğimini tamamlayarak "dünyanın en genç üniversite mezunu unvanını" alması beklenen bir öğrenci. Üstelik normalde en az 3 yılda tamamlanması gereken elektrik mühendisliği eğitimini, bir yıldan kısa bir süre içinde tamamlayacak. Mart ayında elektrik mühendisliği eğitimine başlayan 9 yaşındaki Laurent, lisans derecesi için son projesini bitirmek üzere.

Babası Alexander'in, "Annesinin karnındayken beyninde bir şeyler yanlış gitmiş olmalı. Ama neyse ki olumlu anlamda" dediği Laurent, 6 yaşında liseye başlamış. IQ düzeyi 145 olan Laurent, okulda sıkıldığı için Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bir araştırma projesine başladı. 8 yaşında Belçika'da matematik bilimleri üzerine lise diploması aldı. Laurent, diğer öğrencilerin 10 haftada ustalaştığı bir konuyu, bir hafta içinde halledebiliyor. Üniversitesi'nden hocası Prof. Dr. Peter Baltus, 20 yaş ortalamasındaki sınıfta 9 yaşındaki bir öğrencinin bulunmasının ilk zamanlarda biraz garip göründüğünü söylüyor.

Hocasına göre Laurent, inanılmaz bir beyin yapısına sahip ve "deli gibi bir hızla" öğreniyor. Bunun fotoğrafik bir hafızadan fazla olduğunu söyleyen Hollandalı Profesör, "Uzun meslek yaşamımda tanıdığım en zeki öğrenciden üç kat daha zeki. Bir yetişkin öğrencinin asla ulaşamayacağı bir düzeye çıkıyor" diyor.

Mühendislik fakültesini 8 yılda zor bitirenler için çok incitici, kahredici acayiplikte bir haber olduğu için muhtemelen bu arkadaşlarımız çocuk için kötü senaryolar çiziyorlardır. 10 yaşında KYK borcu çıkacak veya bu çocuk ilerde emeklilikte yaşa takılacak diye, genç yaşta işsiz kalacağını düşünmelerini söylemiyoruz bile. J

Söz&Kalem  - Yusuf İslam Demir

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ